Στην εποχή που το διαδίκτυο έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας, ο αθλητισμός εξακολουθεί να παραμένει μία από τις πιο σημαντικές ανθρώπινες δραστηριότητες. Σε αυτό το πλαίσιο η ενημέρωση των φιλάθλων γίνεται, κατά κύριο λόγο, μέσω του διαδικτύου, δηλαδή μέσω των ενημερωτικών ιστοσελίδων και των social media. Παράλληλα, δίνεται βήμα σε όλους να εκφράσουν την άποψή τους, συμμετέχοντας σε ένα διαρκή διάλογο. Η δομή του αθλητισμού, με την κυριαρχία του επαγγελματικού αθλητισμού και τη διοργάνωση αγώνων με κύριο σκοπό την παροχή θεάματος στους φιλάθλους, δίνει τροφή στο διαδίκτυο που πληροφορεί τους φιλάθλους άμεσα για την πορεία των αθλητικών γεγονότων. Σε συνδυασμό με την έκρηξη κοινωνικής βίας εξαιτίας των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν αρκετές κοινωνικές ομάδες, ο αθλητισμός αποτέλεσε συχνά πεδίο σύγκρουσεων, κάποτε ακραίων. Έτσι, είναι εύκολο να αντιληφθεί κανείς ότι η έλλειψη ευγένειας στον αθλητισμό, εκφρασμένη ακόμα και μέσω αντιπαράθεσης δύο αντιπάλων αθλητών, μπορεί να πυροδοτήσει φαινόμενα εκτροπής. Αυτό συμβαίνει πολύ περισσότερο, αν η αντιπαράθεση μεταξύ αθλητών, ομάδων ή άλλων φορέων, μεταφέρεται στο διαδίκτυο είτε μέσω δηλώσεων ή αναρτήσεων κάποιων αθλητών, προπονητών ή διοικητικών στελεχών που προκαλούν αντιδράσεις είτε ακόμα και μέσω των συνήθως ακραίων τοποθετήσεων -λόγω, κυρίως, της «ανωνυμίας» του διαδικτύου- των υποστηρικτών της μίας ή της άλλης πλευράς. Αυτή η ανωνυμία, και ατιμωρησία των σχολίων στο διαδίκτυο, ωθεί τους οπαδούς να χρησιμοποιούν αγενείς έως και αισχρούς χαρακτηρισμούς, άκριτα. Εκτός αυτού, ο Τύπος έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης στην αγένεια, πολλές φορές, του διαδικτύου με τις διάφορες δημοσιεύσεις που πυροδοτούν, ακόμη περισσότερο, τις οποιεσδήποτε αντιπαλότητες και διαφορές. Παρά την κάθε προσπάθεια διατήρησης ενός κλίματος υγιούς ανταγωνισμού, είναι εύκολο να διαπιστωθεί ότι οι αναρτήσεις ορισμένων οπαδών προκαλούν την αντίδραση άλλων, δημιουργώντας χάος με ολέθριες συνέπειες. Έτσι, καλλιεργούνται οι χρόνιες αντιπαλότητες μεταξύ των οπαδών που κάποιες φορές καταλήγουν σε βίαια επεισόδια όταν συναντώνται με αφορμή την τέλεση ενός αγώνα ή ακόμα και σε χρόνο και τόπο άσχετο με τον αθλητισμό. Το διαδίκτυο οξύνει σε μεγαλύτερο βαθμό τις αντιπαραθέσεις και, δυστυχώς, συμβάλλει στον εκτροχιασμό των καταστάσεων. Οπαδοί οργανώνονται μέσω του διαδικτύου, και βίαια επιτίθονται (μέσω αυτού ή/και δια ζώσης) σε άλλους οπαδούς, αθλητές και παράγοντες του αθλητισμού προκαλώντας τριβές και εντάσεις τόσο στη κοινωνική ζωή όσο και στη διαδικτυακή. Επιπλέον, ο κάθε οπαδός-χρήστης του διαδικτύου οφείλει να ακολουθεί τους κανόνες Netiquette κατά την απασχόλησή του με αυτό και σε περίπτωση που τους παραβιάσει, δηλαδή εκφραστεί με υβριστικό περιεχόμενο ή να μην σέβεται τους υπόλοιπους, πρέπει να τιμωρείται και με τις αντίστοιχες ποινές (ban etc). Διαπιστώνουμε, συνεπώς, πως η ευγένεια σε σχέση με τον αθλητισμό κατά την έκφραση απόψεων στο διαδίκτυο είναι ίσως περισσότερο αναγκαία από ότι σε οποιονδήποτε άλλο τομέα ανθρώπινης δραστηριότητας, καθώς όχι μόνο συνιστά απαραίτητο συστατικό του ίδιου του αθλητισμού, αλλά η έλλειψη της μπορεί να αποτελέσει αφορμή φαινομένων βίας και κοινωνικής αναταραχής. Είναι υποχρέωση όλων αυτών που ασχολούνται με τον αθλητισμό από οποιαδήποτε θέση, ακόμα και αυτή του φιλάθλου, να φροντίζουν να εκφράζονται με ευγένεια, ώστε να συμβάλλουν στη διατήρηση του αθλητισμού ως πεδίου ευγενούς άμιλλας και καλλιέργειας σώματος και πνεύματος.